'Yeşil Dedektör' 81 ile yayılıyor

2008 yılında kapalı mekanlarda sigara yasağının getirilmesiyle dumansız hava sahası ve sigara yasağının getirilmesiyle dumansız hava sahası ve sigara içmeyenleri rahatlatan adımlar atılmış ve sigara içenlerin oranı yüzde 26’ya gerilemişti. Ancak 2012’den beri yükselişe geçen sigara içme oranı tekrar yüzde 31’e çıktı.

UYGULAMA 9 ŞUBAT’TAN SONRA TÜM TÜRKİYE’DE

Bu yükselişin önüne geçmek ve sigara kullanmayanların sağlığını korumak amacıyla Yeşilay, telefonlara indirilerek yasak bölgelerde sigara içenlerin ihbar edilebileceğini  ‘Yeşil Dedektör’ uygulamasıyla geliştirdi. Şikayet ve önerilerle güncellenen uygulama, 9 Şubat’tan itibaren tüm Türkiye’de kullanılabilecek.

GERİ BİLDİRİM GELİYOR

Öneri ve şikayetleri büyük dikkatle takip ettiklerini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bu çerçevede uygulamayı güncellediklerini söyledi.

UYGULAMAYI 42 BİN 100 KİŞİ İNDİRDİ

Öztürk,Yeşil Dedektör’ü haziran ayında pilot şehir olarak İstanbul’da hayata geçirdiklerini, 9 Şubat ‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde ise Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay olarak güncellenmiş lansmanını yapacaklarını belirtti.

Uygulama sayesinde şimdiye kadar 12 bin şikayet alındı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyada her yıl 8 milyon insan kanserden ölüyor başlıklı makalemizde 8, dünyada ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir