Yalova’da 103 sanıklı FETÖ davası başladı

15 gün sürecek olan duruşmanın ilk gününde sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna getirildi. Duruşmanın ilk gününde sanıkların adres tespitleri gerçekleştirildi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanması’na (PDY) yönelik operasyonlar kapsamında Yalova’da gözaltına alınan sanıkların yargılanmasına başlandı. Adliye salonunun yetmemesi sebebiyle Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünün toplantı salonu mahkeme salonuna dönüştürülmüştü. 103 sanıklı duruşmada tutuklu olan 47 sanık, Kandıra Cezaevinden Yalova’ya getirildi. Geniş güvenlik önlemleri altında duruşmanın yapılacağı alana alınan sanıklar, Jandarma eşliğinde mahkeme salonuna alındı.

Tutuksuz olarak yargılanacak 56 sanık ise duruşmanın başlayacağı salona kendi imkanlarıyla geldi. Enstitü girişinde oluşturulan kontrol noktasından geçen sanıklar ve sanık avukatları kendilerine ayrılan bölümden mahkeme salonuna geçti. Sanık yakınları da mahkemenin başlamasından kısa bir süre önce salona alındı. 2 bölüm halinde oluşturulan salonda sanıklar ve avukatları ile mahkeme heyetinin yer alacağı bir salon ile sanık yakınlarının duruşmayı yapılan kapalı devre yayınla televizyondan izleyecekleri bir diğer salon daha bulunuyor. Sanıklarla avukatları da salonda farklı yerlerde oturtuluyor.

Mahkemenin ilk gününde 103 sanığın kimlik tespitleri gerçekleştiriliyor. Sanıklara haklarında düzenlenen iddianamede bugün okunacak. Yarın ise sanıkların ifadeleri ve savunmalarına geçilecek. Mahkeme 15 gün içerisinde tamamlanacak. Duruşmanın son gününde ise sanıklarla ilgili kararlar açıklanacak.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir