Stres üzüntü sigara bu hastalığı tetikliyor

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Turasan, uzun süre devam eden kronik bir hastalık olan sedefin, doğru tedavi yaklaşımı ile kontrol edilebileceğini bildirdi.

Sedefin, sıklıkla saçlı deri, dizler ve dirseklerde ortaya çıktığını belirten Dr. Abdullah Turasan, ”Genellikle keskin sınırlı, üzerinde hastalığa ismini veren sedef (gümüş) renginde kepeklenme ve pullanmalar bulunan kızarıklıklar şeklinde kendini gösteriyor. Hastalığın belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye, hatta aynı kişide zaman içinde değişkenlik gösterebiliyor. Alevlenmeye neden olan etkenlere maruz kalmak ise hastalığın seyrini olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Bulaşıcı değil

Herkeste sedef hastalığı görülebileceğini ifade eden Dr. Abdullah Turasan, bu hastalığın bulaşıcı olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Enfeksiyonlardan, yoğun strese, sigara kullanmaktan obeziteye kadar birçok faktör, hastalık için risk oluşturabiliyor. Ailede sedef hastasının olması, en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Anne ve babasında sedef olan kişinin riski ikiye katlanıyor. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar da bir diğer etken. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin hastalanma eğiliminin daha fazla olduğu biliniyor.

Özellikle de tekrarlayan enfeksiyonlar sedefin gelişimini hızlandırıyor. Ayrıca, yoğun stres, bağışıklık sistemini etkilediği için riski artıran bir diğer önemli unsuru oluşturuyor. Sedef hastalığına bağlı plaklar cilt kırışıklıkları ve katlanma noktalarında gelişiyor. Bu nedenle de aşırı kilolu olan kişilerin sedefe yakalanma riski artıyor. Bir diğer önemli faktör, sigara kullanımı. Çünkü sigara sadece riski artırmıyor aynı zamanda hastalığın daha şiddetli seyretmesine neden oluyor.”

Üzüntü, stres, iltihap, sigara sedefi alevlendiriyor

Duygusal travmalar ve yoğun stresli ortam ya da olaylardan, enfeksiyonlara kadar pek çok faktörün sedef hastalığının ortaya çıkmasında tetikleyici bir rol üstlendiğini belirten

Dr. Turasan, alevlenmeye neden olabilecek etkenler konusunda da şu bilgileri verdi:
”Yaşanan ani şoklar, iş değişikliği ya da çok sevilen birinin kaybı gibi yoğun sıkıntı ve üzüntü yaratan durumlar, sevgi eksikliği, gerginlik anne-çocuk ilişkisi bozuklukları, önemli tetikleyici faktörler olup; hastalığı başlatabiliyor veya alevlendirebiliyor. Bunların yanında, diş çürüğü, bademcik iltihabı, idrar yolları iltihabı gibi mikrobik odaklar, çarpma ve sürtme, kaşıma gibi zedelemeler ve aşırı alkol ve sigara kullanımı da hastalığı alevlendiriyor.”

Bir önceki yazımız olan 'Parkinsonun yaşı yok' başlıklı makalemizde pankinson ve SAĞLIK Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir