Salman: “Yürüyen Köşk UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girecek”

Yürüyen Köşk’ün UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kabul edilmesi için çalışmalar yeniden başladı. UNESCO’ya yapılan müraacatı değerlendiren Belediye Başkanı Vefa Salman, “Yürüyen Köşk’ü önce Yalovalılara tanıtmamız gerekiyor. Yalovalı olup da hala görmeyen var. Ben misafirlerimin turunu öncelikle Yürüyen Köşk’ten başlatıyorum. Orada yeni düzenleme yaptık. Yolunu tamamen yeniledik, ışıklandırmasını yaptık. Kafeterya şu anda bitmek üzere. Elimde Yürüyen Köşk’ün tanıtımıyla ilgili ne kadar imkan varsa, onu hayata geçirebilmek için elimden geleni yapıyorum. UNESCO Dünya Kültürel Mirası’na girmesi bunlardan bir tanesiydi. Geçen sene geç kalındığı söylendi, başvurduk, olmadı. Bu sene bir çalışma daha yaptık. Bu sefer bazı ayaklarının oluşmadığı gelen yazıda ifade edildi. Ama bizde vazgeçmek yok. Daha ısrarcı olmamız gerekiyor. Belki daha çok çalışmamız gerekiyor. Onun arkasında kulis faaliyeti de yapmamız gerekecek. 20 yılda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış örnekleri var Türkiye’de. Biz bundan vazgeçmeyeceğiz. Önümüzdeki sene tekrar başvuracağız ve dosyayı daha çok bilgiyle donatacağız” dedi.

“Eninde sonunda Yürüyen Köşk Dünya Kültürel Mirasına girecek”

Köşk’ün UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kabul edilmese de adının organize edilen çeşitli programlarda geçirilmesine özen gösterdiklerini belirten Başkan Salman, “Sağolsun Türkiye Jokey Kulübü beni bu konuda kırmadı. Yarış takvimine aldı. Yürüyen Köşk koşusunun geçen sene ilki koşuldu. Bu sene 12 Kasım’da ikincisi koşulacak. Ben elimden ne gelirse yaptım, yapacağım ve yapmaya devam edeceğim. Benim Yürüyen Köşk’le ilgili yapacaklarım belediye başkanlığımla da sınırlı değil. Ben Yalovalı bir insan olarak, burada yetişmiş, buranın ekmeğini yemiş, suyunu içmiş, havasını solumuş bir insan olarak Yalova’ya çok şey borçluyum. İnanıyorum eninde sonunda Yürüyen Köşk Dünya Kültürel Mirasına girecek, çünkü bana göre çok şey ifade ediyor” dedi.

Yürüyen Köşk’te yapılan nikahlar hakkında da bilgi veren Salman, sözlerini şöyle sürdürdü: Biraz gereksiz abartıldı. Ben orada az miktarda nikaha izin veriyorum. Yürüyen Köşk; sünnet olacak çocukların, nişanlanacak çiftlerin, evlenecek çiftlerin fotoğraf çekim cazibe merkezi haline geldi. Öyle güzel ki Cumartesi-Pazar 7-8 tane gelin oluyor. Bu da keyifli bir olay. Verdiğimiz nikahlardan para kazanmıyoruz. Bir ücret talep etmiyoruz. Hatra binaen sembolik olarak veriyoruz. O da zaten belirli bir sayıda oluyor. Köşke en ufak şekilde zarar verecek bir olaya önce ben izin vermem. Orada 400 yaşındaki çınar ağacı önemli olan. Korumaya devam edeceğiz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Denizçalılılar buluştu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir