İltihaplara iyi geliyor…

Zencefil kökü çayı
 

Zencefil çayı sadece mide bulantısını gidermekle kalmaz aynı zamanda iltihabı azaltır ve mafsal iltihabı olan kişilerdeki kronik diz ağrısını yatıştırır. Zencefil kökü çayı yapmak için zencefili ince ince doğrayıp sıcak suda 10-12 dakika demleyin.
 
Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bu çaydan kaçının!

Yeşil çay
 
İltihap için muhteşem bir çay olan yeşil çay aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kardiyovasküler hastalıkları önler ve kansere karşı korur. 

 

Zerdeçal çayı
 
Ağrıları hafifletici özelliğiyle bilinen zerdeçal aynı zamanda iltihabı da azaltır. Zerdeçalda aktif halde bulunan kürkümin güçlü bir antioksidandır ve iltihaba neden olan enzimleri azaltır.
 
1/4 çay kaşığı zerdeçalı dilerseniz 1/4 çay kaşığı da zencefil ekleyerek kaynayan suda 10-15 dakika demleyin.

Kuşburnu çayı
 

İyi bir C vitamini kaynağı olan kuşburnunda bulunan fitokimyasallar ve galaktolipidler anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Osteoartrit ve eklem iltihabına faydalıdır. 

Söğüt kabuğu çayı
 
Çinlilerin geçmiş yıllardan beri kullandığı bu çay kimyasal olarak aspirine benzer bir etkiye sahiptir. Yüzyıllardır bitkisel bir ağrı kesici olarak kullanılır. Anti-inflamatuar ve analjezik etkisi ve flavanoid içeriğiyle söğüt kabuğu çayı kısa sürede ağrıyı yok eder.
 
Hamileler, 16 yaşın altındakiler, kan sulandırıcı veya beta bloklayıcı ilaçlar ile metotreksatın herhangi bir türünü kullananlar söğüt kabuğu çayından uzak durmalı!

 

Bir önceki yazımız olan D vitamini hastalıklara kalkan başlıklı makalemizde Araştırma, d vitamini ve SAĞLIK Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir