Gençlerde işitme kaybı artıyor

Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sedat Aydın, yaptığı açıklamada, sesin çok fazla olmasının, iç kulaktaki sinir uçlarını öldürmeye başladığını, yüksek sese maruz kalma süresinin uzamasıyla sinir ucundaki hasarın giderek artığını söyledi.

Sinir ucu sayısının azalmasıyla da işitme kaybının artığına dikkati çeken Doç. Dr. Aydın, hasarın kalıcılığına değinerek, ölü sinir uçlarını canlandırmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Doç. Dr. Aydın, uzun süre yüksek sese maruz kalmanın işitmeye zarar verebildiğini, gürültü sonucu bu durumun, gürültüden başka faktörlerle de oluşabildiğini ancak gürültü sebebiyle meydana gelen muhtemel işitme kaybının azaltılabilir ve önlenebilir olduğunu anlattı.

Gençlerde arttı

İnsanların gürültüye duyarlılık açısından farklılıklar gösterdiğini dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

Genel olarak sesi duyurmak için bağırmak zorunda kalındığında gürültülü ortam, kulağı ağrıtan sesler, kulağı çınlatan gürültü veya maruz kaldıktan sonra sağırlık yaşatan sesler işitmeye zarar verebilir. Yüksek sese ne kadar uzun süre maruz kalınırsa o kadar hasar gelişir. Ayrıca sesin kaynağına ne kadar yakın olunursa hasar da bir o kadar fazla olur.

Örneğin bir silah sesi yakın çevredeki herkesin kulağına zarar verebilir. Ani oluşan ve yüksek şiddet seviyesine sahip sesler, kulaklara ciddi zararlar verebilir. Son çalışmalar gençlerde işitme kaybı sıklığının artığını göstermektedir. Yüksek sesle dinlenilen müziğin yanı sıra müzik çalar ve cep telefonu kullanımındaki artış gençlerdeki işitme kaybından sorumlu olabilir. Toplumda her 10 kişiden birinde işitme kaybı vardır. Bu kayıp, normal konuşmayı ve anlayabilmeyi etkiler. Aşırı sese maruz kalma, işitme kaybının en sık görülen sebebidir.

İşitme kaybı fark edilmiyor

Dr. Sedat Aydın, İşitme kaybı, yavaş ilerleyici ve ağrısız olduğu için fark edilmeyebilir. Kulakta fark edilen durum, çınlama veya başka seslerdir. Bu da uzun süreli olarak işitme sinirine zarar veren gürültüye maruz kalma sonucunda gelişir. ifadelerini kullandı.

Ayrıca söylenilenleri anlama güçlüğünün de kişide işitme kaybının başladığını gösterebileceğini aktaran Aydın, Özellikle gürültülü bir ortamdayken insanlar mırıldanıyor gibi gelebilir. Bu yüksek frekans işitme kaybının başlangıcı olabilir ve işitme testiyle bu durum belirlenebilir. Söz konusu bu belirtiler varsa kulakta kulak kiri, kulak enfeksiyonu ya da gürültüye bağlı işitme kaybına işaret eder. Kesin tanının konulması için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir değerlendirmesinde bulundu.

Bir önceki yazımız olan Motivasyon diyeti ile fit kalmanın sırları başlıklı makalemizde detoks, diyet ve esteworld hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir