Gargaranızı kendiniz hazırlayın

40 yılı aşkın bir süredir popüler bir şekilde kullanılan klorheksidinli gargaralar, topikal antiseptik olarak ortaya çıkmış ve aslında bir çeşit ilaçtır. Hatta çok ünlü bir ağız gargarası markası olan Listerine ilk çıktığı zamanlarda yüzey temizleyici ve kepek önleyici olarak pazarlanmıştı. Bu gargaraları sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde ve sürede kullanmalısınız.

Klorheksidinli gargaraların uzun süreli kullanımı sonucu:

-Tat duyusunda bozulmalar
-Ağız mukozasında, dişetinde ağrı ve yanma hissi
-Diş taşı artışı
-Ağızdaki faydalı bakterilerin zarar görmesi ile bakteriyel dengenin bozulması görülebilir.

Özellikle sistemik olarak faydalı bakteriyel dengenin bozulmasını inceleyen araştırmalardan sonra İngiltere’de kalp ve tansiyon hastalarının bu gargaraları dikkatli kullanmaları önerilmektedir.

Doğal ağız gargaraları ise içine koyduğunuz içeriklere bağlı olarak zararlı bakterileri öldürüp, diş eti sağlığınızı koruyacaktır. Bu ağız gargarası tarifinde bulunan tarçın, biberiye ve karanfil esansiyel yağları ve hindistan cevizi yağının doğal antibakteriyel özelliği ile ağzınızda tazelenmiş bir his sağlar ve faydalı bakterilere zarar vermez.

İçindekiler (6 kullanımlık):

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
1 yemek kaşığı sıcak su
2 damla esansiyel tarçın yağı
2 damla esansiyel biberiye yağı
1 damla karanfil yağı

Yapılışı:

Tüm içerikleri küçük bir kapta hindistan cevizi sıvılaşana kadar karıştırın. Diğer ağız gargaralarını kullanır gibi yaklaşık bir çay kaşığı kadar karışımı 30 saniye kadar ağzınızda dolaştırın.

Tadı ilk önce biraz garip gelebilir ama dişinizi fırçalamadan önce kullanmanız tavsiye ediliyor. Bu karışımı hava almayan bir kağta yaklaşık 1 ay saklayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite kanser riskini artırıyor başlıklı makalemizde Genel sağlık Haberleri ve obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir